DNS servery jako ukazatele za konkrétním webem

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje DNS server? Jeho funkce je totiž poměrně jednoduchá a jasná. V podstatě jde o jakéhosi prostředníka mezi vámi a cílovou webovou stránkou, kterou hledáte. DNS server však není jednoho typu, ale existuje hned několik typů:

  • Kořenový = po celém světě jich je pouze několik, jsou několikrát zálohované a poskytují základní odrazový můstek při hledání konkrétní domény
  • DNS server se znalostí jmenných serverů = jde o takový server, který bude znát veškeré domény například s koncovkou .cz
  • Jmenný = konkrétní server, který již zná cílovou IP adresu, tedy číselné zastoupení konkrétní adresy, kterou uživatel hledal

Ačkoliv si to nejspíše neuvědomujete, právě v těchto prostřednících tkví velké riziko napadení ze strany „špatných“ uživatelů internetu. Ti totiž postupně zjišťují, že nemá cenu snažit se vylákat citlivé údaje přímo z počítače uživatele, protože antivirové programy jsou stále efektivnější. Proto se takoví uživatelé, označováni jako hackeři, začali nabourávat právě do DNS serverů.

To dalo vzniknout novému způsobu zabezpečení, který se spojuje právě s DNS servery. Jde o zabezpečení s názvem DNSSEC a v podstatě se jedná o elektronické podepisování technických údajů, které se vkládají na DNS server. O tomto zabezpečení přináší osvětu mimo jiné i sdružení CZ.NIC, které má pod záštitou veškeré české domény s příponou .cz. I díky tomu jsou .cz domény jedny z nejbezpečnějších vůbec.

Internet již není to, co býval

Možná vás překvapila skutečnost, jaká panuje ve světě zabezpečení. Protože však nyní víte, jakým způsobem se můžete bránit případným útokům, můžete se s pocitem jistoty rozhodnout pro konkrétního poskytovatele domény. Pakliže byste ocenili takového, který disponuje hned čtyřmi nezávislými DNS servery rozmístěnými po celém světě, a který k tomu všemu dokáže zprovoznit i spolehlivé DNSSEC zabezpečení, určitě bude vaším cílem společnost TELE3.

Dlouhé zkušenosti jako záruka kvality?

TELE3 působí na českém trhu již více než deset let. Původně to bylo pouze uskupení několika živnostníků, v dnešní době však jde o společnost s mnoha zaměstnanci, kteří patří ke špičce v rámci České republiky.

 

Napsat komentář