Zabezpečení domény rozšířením DNSSEC

Doména neboli doménové jméno je název internetových stránek, které hledáme přes vyhledávače. Tedy konkrétní adresa, která by jinak byla v podobě číselných kódů IP. Tímto je jasné, že podoba domény je snadno zapamatovatelná a praktická pro nalezení.

Mít vlastní doménu není žádná ojedinělost, ale možnost, kterou může využít každý. A to dokonce i doménu pravou českou, které správcem je CZ.NIC. Česká doména má koncovku .cz.

CZ.NIC spravuje a kontroluje také seznam registrátorů, kteří jsou ověření, dále také hlídá, aby nedošlo k duplicitám domén a byly vedené na konkrétní osoby.

Výběr registrátora domény je čistě na vás a většina z nich kromě domény české poskytuje i další možnosti domén, tedy nejen s koncovkou .cz, ale třeba .com, .net, .eu, .us, atd. Česká doména však mezi uživateli vzbuzuje vyšší důvěru a zajištění bezpečnosti.

 A tím se dostáváme k zabezpečení DNSSEC. I to je součást služeb, kterou by každý správný a profesionální registrátor měl poskytovat. Jako třeba firma a registrátor domény TELE3, která kromě registrací domén a zabezpečení DNSSEC poskytuje svým klientům i další produkty a služby jako virtuální server, sql server, hostingové služby jako webhosting, free hosting, seo hosting, atd.

Díky rozšíření internetu a jeho využívání vzrostlo také riziko zneužití domén a tím i osobních údajů a dalších informací uživatelů. To znamená, že díky špatnému zabezpečení domén může takový útočník zneužít nejen váš email a získat z něj veškeré informace, ale také získat hesla, údaje k uživatelským účtům jako třeba i k účtům bankovním a kreditním kartám a podobně.

Proto, jestli nemáte zabezpečení DNSSEC, vystavujete vysokému riziku nejen sebe, ale i ostatní uživatele vaší domény.

Rozšíření systému DNS technologií DNSSEC zvyšuje bezpečnost využívání a provozování domény a celkově internetu a poskytuje jistotu, že informace získané z DNS se dostanou pouze do správných rukou a nedojde třeba k podvržení stránky.

Napsat komentář