Jak vybrat pracovní oděv pro zdravotní sestřičku
Zdravotní sestřičky jsou takoví andělé strážní pro všechny nemocné. Měly by tak aspoň vypadat a působit. Je to právě zdravotní sestřička, kdo má na pacienta více času než lékař a kdo se mu může věnovat během celého dne. Kdo přesně je zdravotní sestra a jaké by měla mít vzdělání a předpoklady, se dočtete zde. Co bych tedy poradila zdravotním sestřičkám? Především musejí být krásné, milé, vždy čisté a upravené, a přitom se musejí cítit komfortně, aby se mohly plně věnovat svým pacientům. Podle toho by také měly volit svůj pracovní oděv. Takže, milé sestřičky, pojďte se se mnou podívat, podle čeho byste se měly rozhodovat.
Jakou barvu zvolit pro zdravotní sestřičku?
Z barev se tradičně nabízí na prvním místě bílá, dále to může být světle zelená, nebo světle modrá, případně žlutá. Takovéto barvy se k profesi sestřičky hodí. Barva musí být hlavně světlá, tmavé a výrazné barvy spíše rozrušují, což by mohlo mít neblahý vliv na pacienty (potažmo i na sestry a lékaře). V dnešní době se např. v soukromých ordinacích objevují i trička se vzorem, pruhovaná a jiná, ale stále je dodržen trend světlých barev s převahou bílé.
Jaký střih pracovního oděvu se hodí pro zdravotní sestřičku?
Zdravotní sestřička může nosit halenku či tričko nebo tuniku se sukní nebo s kalhotami, ale i jednodílné šaty, které může pořídit na Nerio. Střih musí být jednoduchý, volný a přitom anatomicky tvarovaný. Sestřičky by měly mít možnost vybrat si střih také podle typu své postavy. Když má nějaká žena spíše chlapeckou postavu, bude jí slušet rovný střih šatů nebo halenka a kalhoty. Naopak žena s ženskými tvary ocení oděv, který bude projmutý v pase, takže buď projmuté šaty, nebo tričko či halenka s áčkovou sukní. Každá žena chce být krásná a cítit se skvěle, tak proč by zdravotní sestřičky měly být výjimkou?
Jaký materiál je vhodný pro pracovní oděv pro sestřičku?
Sestřičky pracují většinu času uvnitř budovy, potřebují tedy lehký materiál, nejlépe bavlnu, popř. bavlnu kombinovanou s polyesterem, který dobře saje a odvádí pot, nemačká se a drží si svůj tvar. Také se musí dobře prát a přitom odolávat i několikanásobnému vyprání, protože zdravotní sestřička musí být vždy upravená a čistá.
Doplňky oděvu
Tady určitě nestačí jen „prázdné“ tričko, sukně či kalhoty. Oděvy musejí být praktické a funkční, a je proto potřeba, aby měly dostatek různých doplňků, které budou svému nositeli sloužit. Doporučuje se především několik různých kapes na potřeby a pomůcky, které musí sestřička nosit s sebou. Dobrou volbou je i pásek, který umožňuje tvarování oděvu v pase a přizpůsobení se postavě. Sestřičky s dlouhými vlasy potřebují doplňky na sepnutí vlasů: spony, stuhy nebo pokrývky hlavy.
Když je v nemocnici přece jen chladno
I v nemocnici nebo ve zdravotnickém zařízení může být někdy chladno, takže výbava sestřiček by měla obsahovat i teplejší vestu nebo svetřík. Bylo by dobré, kdyby i tyto části oděvu byly barevně sladěné s ostatním oblečením. Kromě barvy je důležitý materiál, u kterého se očekává, že především zahřeje, takže jasnou volbou je vlna, vlna s polyesterem či jinými příměsemi.
Jakou obuv by měla nosit zdravotní sestřička?
Pracovní obuv pro sestřičky by měla splňovat hned několik podmínek: Obuv musí být pohodlná, bezpečná, lehká a přitom pevná, anatomicky tvarovaná, nejlépe s nějakou masážní gelovou vložkou apod. Není jednoduché stát celý den na nohou a ještě se přitom starat o více či méně nemocné pacienty. Správná obuv dodává sestřičkám jistotu a pohodlí po celou pracovní dobu.
A co muži v profesi zdravotní sestry?
A teď se musíme podívat i na muže, kteří pracují jako zdravotní sestra, resp. jako zdravotní bratr. Jak to dnes vypadá se zdravotními bratry, se dočtete v tomto článku. Ano, i muži se mohou stát zdravotníkem v postavení zdravotního bratra. V některých profesích je to dokonce nutnost – např. na psychiatrických odděleních, kde jsou hospitalizováni nebezpeční nebo nezvladatelní pacienti, nebo na gerontologických odděleních, kde se pečuje o velmi staré pacienty, které je potřeba zvednout, umýt apod. A hlavně i muži potřebují kvalitní pracovní oděv a cítit se v něm pohodlně, ačkoliv to obvykle nepřiznají. 😉
Vhodný oděv pro muže
Pro muže budou nejvhodnější volnější kalhoty v bílé, zelené, či světle modré barvě, a tričko či halena v téže barvě, které se dají oblékat přes hlavu a nezdržují zapínáním knoflíků. Samozřejmostí je množství kapes, pásek na úpravu kalhot v pase, materiál, který saje pot, a přitom se nemačká. Jako obuv samozřejmě sandály nebo pantofle anatomicky tvarované s gelovou vložkou v odpovídajících velikostech.
Tak co, vybrali jste si pro sebe či své zaměstnance to pravé? Nebo máte jiný názor? Pište mi své nápady na můj blog, ať se o ně můžu podělit i s ostatními čtenáři.