Kvalitní webhosting nabízí SSL certifikát Let’s Encrypt

Zabezpečení jakýchkoliv webových stránek SSL certifikátem by mělo být v dnešní době samozřejmostí a díky automatizované certifikační autoritě Let’s Encrypt nabízející SSL certifikáty zdarma může mít zabezpečený web opravdu každý.

SSl certifikát zajišťuje bezpečnou komunikaci mezi serverem a prohlížečem návštěvníka webových stránek. Nemůže tak být odposlechnuta komunikace, získány informace z vyplněných formulářů a také útočník nemůže vložit do webu zákeřný kód nebo měnit obsah stránek.

Využití SSL certifikátu na svých stránkách má také další výhody, který mi jsou posílení SEO faktoru stránek u Google, zvýšení rychlosti načítání díky podpoře HTTP/2 a zrušení označení stránek “Nezabezpečeno” v internetovém prohlížeči Chrome, který využívá více jak 50 % uživatelů internetu.

Webhostingy s nabídkou Let’s Encrypt

Při volbě webhostingu si vždy ověřte, zda služba nabízí SSL certifikát Let’s Encrypt a za jakých podmínek. Moderní a kvalitní webhostingová služba nabízí Let’s Enrypt automaticky, některé hostingy u nejlevnějších programů nabízí SSL certifikát za mírný příplatek.

Webhostingům bez nabídky Let’s Encrypt se doporučujeme vyhnout. Dobrou zprávou je, že většina kvalitních hostingů tuto nabídku již má a většinou ji stačí zapnout v administraci služby.

Certifikační autorita Let’s Encrypt

CA Let’s Encrypt je free, automatizovaná a otevřená certifikační autorita. Službu poskytuje veřejná příspěvková organizace Internet Security Research Group. Hlavními sponzory jsou Electronic Frontier Foundation (EFF), Mozilla Foundation, Akamai, Cisco Systems, OVH, Chrome a další. Přispět na provoz autority může kdokoliv na stránce letsencrypt.org/donate.

Mezi výhody Let’s Encrypt certifikátu patří:

  • SSL certifikát zdarma
  • rychlé získání certifikátu
  • má stejné vlastnosti jako placené komerční DV certifikáty
  • nabízí multi-doménové zabezpečení a nově WildCard

Alternativy k Let’s Encrypt

SSL certifikát Let’s Encrypt nabízí základní HTTPS zabezpečení, je vystavován pouze na 90 dní a musí se pravidelně každé dva měsíce obnovovat. Díky automatizaci toto není problém, ale nehodí se tam, kde jsou nutné manuální zásahy nebo není garantovaná 100% dostupnost obnovy. Zde se uplatní komerční SSL certifikáty, které je možné získat na 1 nebo 2 roky v ceně řádu stokorun.

Firmy, e-shopy a větší společnosti mohou také upřednostňovat nejdůvěryhodnější EV SSL certifikáty, které zobrazí název provozovatele v prohlížeči hned vedle domény. Tyto certifikáty autorita Let’s Encrypt nevystavuje.

 

Napsat komentář