Terminologie používaných výrazů v rámci sítí

PostHeaderIcon Switch

Vznik switchů souvisí se snahou optimálně využít vlastností kroucené dvoulinky, ve které má každý počítač pro sebe svou vlastní přípojku k nejbližšímu přepojovacímu uzlu. To znamená, že pro každý uzlový počítač je jeden segment. Pak ovšem nemůže existovat žádný lokální provoz v určitém segmentu. Veškerý provoz mezi kterýmikoli dvěma uzly musí procházet přes switch, ale nemusí být propouštěn do dalších jednouzlových segmentů. Každé dva komunikující uzly pak mají k dispozici plnou přenosovou kapacitu. Jde-li o Ethernet tedy 10 Mb/s a nemusí se o ni dělit s jinými dvojicemi komunikujících počítačů jako by tomu bylo v případě sdílených segmentů s více počítači. To je hlavní cíl techniky označované jako switching.

PostHeaderIcon Repeater

Router – česky směrovač. Jedná se o zařízení, které směruje (routuje) provoz v síti. Nastavení routerů se provádí v takzvané směrovací tabulce. Ta určuje, kam který provoz bude směrován (na které rozhraní). Router pracuje většinou na síťové vrstvě a tedy s IP protokolem. Tato zařízení ke komunikaci mezi sebou a k aktualizaci používají tzv. směrovací protokoly. Nejznámější z nich jsou RIP (Routing Internet Protocol) a OSFP (Open Shortest Path First). Routerů je více druhů, dle konkrétního využití. Od malých v SoHo segmentu (ADSL, Cable, Wi-Fi).

PostHeaderIcon Bridge

PostHeaderIcon IP v4, IP v6

 

IP adresa – jedinečný identifikátor zařízení v síťi. Pomocí IP adres je řešena adresace a směrování počítačů v Internetu. V současnosti se používá IP verze 4, takže celkový možný počet IP adres je 4 294 967 296. Problémy s omezením počtem IPv4 adres se řeší pomocí NAT a později pomocí IPv6.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *